Olivovníky

Základní informace a zajímavosti

Olea europaea neboli olivovník evropský je stále zelený strom, který může dosahovat výšky až 15m. Původně tato rostlina pochází z Asie a Afriky, avšak nejvíce se pěstuje v oblastech Středomoří jako jsou Řecko, Itálie a Španělsko.

Olivovník Vás zaujme svou estetickou stránkou, svou kůrou, která je rozpraskaná, šedozelená a sílí s přibývajícím stářím stromu a svou širokou korunou, kterou si můžete zastřihnout do jakéhokoli tvaru, fantazii se meze nekladou.

Květy olivovníku jsou drobné, vonné a mají bíložluté zbarvení. Kvetení probíhá v našich podmínkách koncem dubna, začátkem května.

Listy elipsovitého tvaru jsou podlouhlé a mohou být až 7cm dlouhé. Dochází k jejich pravidelné výměně v průběhu dvou až tří let. K výměně listů dochází postupně.

Olivovník je znám svými kulovitými plody neboli olivami, kterou jsou velké 1-3cm. Olivy jsou ve Středomořských oblastech sklízeny mezi zářím až prosincem. V našich podmínkách dochází k tvorbě plodů zcela výjimečně.

Nejenže olivovník působí noblesně a krásně, ale díky jeho listům, které obsahují důležité látky se můžeme chránit před řadou nemocí. Jednou z těchto látek jsou polyfenoly, které nás mohou chránit před mrtvicí, cukrovkou a srdečním onemocněním. Listy olivovníku obsahují látky, které mohou snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v těle, působí protizánětlivě a mohou zmírnit průběh chřipky.

Pěstování

Pěstování těchto nádherných stromů není příliš náročné. Olivovníky potřebují hlavně dostatek světla a tepla. Jsou zvyklé být na přímém slunci na plantážích v oblastech Středomoří, proto se nebojte je umístit na slunné stanoviště.

Nízké teploty v zimních měsících

V zimním období, kdy teplota klesne pod -10C může docházet k poškození kořenů, proto je vhodné olivovník pěstovat v květináči či v jiné nádobě a na zimu jej přemístit do prostorů, kde je chladno, dostatek světla a teplota se pohybuje okolo 10 – 15C. Toto platí hlavně pro mladé a malé olivovníky.

Starší a větší olivovníky jsou schopné vzdorovat více proti mrazům. Každopádně rostlinu na zimu chraňte zahradnickou textilií, kterou obalte celou rostlinu. Korunu stromu chraňte chvojím. Rostliny zasazené v zemi chraňte přidáním zeminy kolem kmene. Dalším způsobem , jak můžete chránit olivovník proti mrazům, je přívod topného kabelu ke kořenům, který bude kořeny rostliny zahřívat a tím zabrání jejich prochladnutí.

Zalévání

Olivovník pěstovaný v květináči zalévejte občas menším množstvím vody. Přelití rostliny může způsobit vážné poškození kořenů. Starší olivovníky zasazené v zemi vůbec zalévat nemusíte, jsou schopné si zajistit dostatek vláhy sami, díky dostatečně vyvinutému kořenovému systému. Pokud si nebudete jisti, zdali má rostlina dostatek vody, poznáte to podle listů. Jestli se listy začnou kroutit, je potřeba rostlinu zalít. Při vyšších teplotách může docházet k častějšímu vysušení substrátu, proto je dobré kontrolovat vláhu substrátu a případně olivovník zalít. Není dobré nechat substrát zcela vysušit.

Zemina

Nejvhodnější půda pro olivovníky je substrát určený pro olivovníky, palmy, či citrusy. Pokud neseženete zeminu určenou pro tyto rostliny postačí Vám zemina na výsadbu rostlin. Též je vhodné každé dva roky rostlinu přihnojit fermentovaným hnojivem během vegetačního období.

Opad listů

Listy olivovníku jsou pravidelně vyměňovány. Pokud si všimnete většího úbytku listů, může to být důležitý indikátor přelití rostliny. Jestli jste si jistí, že nemohlo dojít k přelití rostliny, může být opad listů způsoben teplotním šokem. Musíte se vyvarovat velkým rozdílům teplot, kterými rostlinu vystavíte. Pokud rostlinu máte někde vevnitř a plánujete ji umístit ven, měla by být teplota venkovního prostředí stejná jako teplota, ve které byla rostlina v posledních dnech. Před vyndáním rostliny ven je dobré ji každý den rosit, aby se lépe přizpůsobila vlhkosti ve venkovním prostředí.

O8_1

Zastřihávání a prořezávání

Větvičky olivovníku si můžete zastřihávat do různých tvarů. Nejlepší je zastřihovat rostlinu během května a června. Pro zvětšování objemu koruny olivovníku zastříhávejte delší větvičky, tím nebudou růst do výšky.

Dále se doporučuje olivovník prořezávat mezi zimními a jarními měsíci. Olivovník v květináči prořezávejte jen okrajově, zatímco pěstované v zemi prořezávejte každé 2-3roky.

Škůdci

V jarních a letních obdobích může docházet k napadení olivovníku štítenkami či puklicemi. Proti těmto škůdcům použijte přípravky na bázi oleje.

Puklice a štítenky patří k savému hmyzu, který je krytý speciální krunýřem, štítem. V dospělosti je krunýř pevný, naplněný vajíčky. Díky ochrannému štítu se tento hmyz velmi těžce hubí, protože účinná látka neumí přes krunýř proniknout.

Je nutné provést ošetření v době výskytu larev nebo mladých škůdců, kteří ještě nemají tak vyvinutý krunýř (štít).

Štítenka

Puklice